Географија
КРИТЕРИЈУМ ОЦЕЊИВАЊА ЗА ГЕОГРАФИЈУ
ОШ „ Момчило Тапавица „ Надаљ
Наставник: Андријана Шљука
Праћење развоја, напредовања и остварености постигнућа ученика у току школске године обавља се формативним и сумативним оцењивањем. Ученик се из предмета ГЕОГРАФИЈА оцењује најмање два пута у полугодишту у
петом разреду а четири пута у полугодишту у
шестом, седмом и осмом разреду.
Бројчаном оценом изражава се:- степен остварености прописаних стандарда- ангажовање ученика у настави
•
ИНИЦИЈАЛНИ ТЕСТ- обавља се на почетку школске године, у првој или другој недељи. Наставник процењује претходна постигнућа ученика у оквиру одређене области или теме, која су од значаја за предмет.Резултат иницијалног процењивања не оцењује се и служи за планирање рада наставника и даље праћење напредовања ученика и ученик има увид у свој рад и постигнућа.
У току полугодишта ученици од 5.до 8. разреда
се из Географије оцењујуна три начина:1)
Усмено 2)
Провера картографске писмености 3) На основу
активности на часу (слободна наставникова процена о раду ученика током једног полугодишта/школске године).Ученик може бити оцењен током сваког дела часа (уводног,главног и завршног) и на свим типовима часа
(обрада,утврђивање и систематизација). Оцена је јавна са образложењем и препоруком за даљи рад. Оцена се бележи у педагошку свеску и уноси у дневник.
-
УСМЕНА ПРОВЕРА постигнућа ученика - обавља се у току оба полугодишта. Најмање једна оцена треба да буде на основу усмене провере постигнућа ученика. Начини оцењивања:
дискусија на часу, мапе појмова, проблемски задаци, есеји...
ПРОВЕРА КАРТОГРАФСКЕ ПИСМЕНОСТИ може бити остварена усменим и писменим путем (неме карте).
-
АКТИВНОСТ на часу: Активност ученика прати се и вреднује континуирано током наставног процеса. Елементи формативног оцењивања чине (по правилу у педагошкој евиденцији): усмени одговори, писмене провере до петнаест минута, ангажовање, степен развијености ученичке компетенције, активност на часу, успешност у групном раду, практичан рад, излагања и представљања изложби радова, пп презентација, резултата истраживања, плаката/паноа, модела, цртежа, графикона, табела, постера, збирке одабраних ученикових продуката рада - у складу са програмом географије, домаћи задаци, однос према раду, писање есеја, учешћа у дебати и дискусији, сарадња у тиму, комуникација у тиму, показивање иницијативе, заинтересованост,...као и учешће на општинском, окружном или републичком такмичењу и учешће на националним и међународним такмичењима.
Практични рад, пројекате индивидуални или групни облик рада на одређену тему. Рад у групи подразумева тимски рад ученика, ангажованост, размену, повезивање и примену идејаа има за циљ: самостално прикупљање и критички одабир информација; решавање проблема; доношење одлука; планирање и поштовање рокова; самостално учење; рад у групи; сарадња; критичкиоднос према властитом и туђем раду. Наставник јасно дефинише и упознаје ученике са елементима за вредновање пројекта, групног рада и индивидуалног рада у оквиру групе.
Рад на пројекту оцењује се кроз вредновање активности и ангажовања током рада на пројекту, знања које је ученик стекао и применио у раду, продукт пројекта и излагање резултата рада.
Прати се његово залагање, труд, постигнуће, напредак, активно учествовање пре заокруживањаформативне оцене у сумативну. Наставник повремено прегледа ученичке радове,школску (радну) свеску (садржај свеске, уредност, цртеже, додатне текстове) и може их оценити и уписати у педагошку евиденцију.
Подаци као што су степен самосталности у раду, креативност, степен ангажовања, начин остваривања сарадње у процесу учења са другим ученицима и други подаци о ученику битни за праћење, бележе се у педагошку свеску.
Наставник укључује 2-3 оцењене активности и оцену уноси у дневник. У закључну оцену за крај полугодишта/школске год. могу да уђу и остале активности и интересовања ученика, његова залагања, прикази занимљивих текстова из научно-популарне литературе, редован долазак на часове додатне и допунске наставе, припремне наставе...Оцена из активности позитивно утиче на мотивацију ученика, а може бити од значаја и за општи успех ученика у његову корист.